Zaans Museum. Polderen. Zet het land naar je hand

Nieuwe tentoonstelling in het Zaans Museum: Polderen. Zet het land naar je hand

Het Zaans Museum presenteert Polderen. Zet het land naar je hand – een tentoonstelling over duizend jaar strijd tegen het water. Ontdek hoe boeren, ingenieurs, kunstenaars en natuurliefhebbers samen het Hollandse polderlandschap vormgaven. Met interactieve doe-plekken, lezingen en workshops komt de polder tot leven voor jong en oud. Te zien in het Zaans Museum op de Zaanse Schans van 16 oktober 2025 t/m 3 mei 2026.

Nieuwe tentoonstelling in het Zaans Museum: Polderen. Zet het land naar je hand

16 oktober 2025 t/m 3 mei 2026 – Zaans Museum, Zaanse Schans

Het Zaans Museum presenteert de tentoonstelling Polderen. Zet het land naar je hand – een veelzijdige en inspirerende reis door duizend jaar strijd tegen het water. Al eeuwenlang wonen mensen in een gebied waar je eigenlijk niet kunt wonen: de polder. Een landschap dat ooit moeras was en later voortdurend bedreigd werd door de wilde Zuiderzee. Toch bleven de bewoners, levend op land dat nog net geen water is.

In Polderen. Zet het land naar je hand ontdek je hoe boeren, dijkgraven, kunstenaars en natuurliefhebbers samen vormgaven aan het Hollandse polderlandschap. Schilderijen, historische objecten, topografische kaarten en hedendaagse kunst tonen de voortdurende zoektocht naar balans tussen mens en natuur – toen, nu en in de toekomst.

De Zaanstreek speelt daarin een hoofdrol: een landschap waar water, vakmanschap en industrie elkaar eeuwenlang hebben beïnvloed. Polderen. Zet het land naar je hand laat zien hoe deze pioniersgeest nog altijd zichtbaar is in het Zaanse erfgoed van vandaag.

Activiteitenprogramma

Rondom Polderen. Zet het land naar je hand organiseert het Zaans Museum een rijk programma voor jong en oud.
Bezoekers kunnen deelnemen aan interactieve doe-plekken in het museum, waar je kunt puzzelen, meten en ontwerpen om zo de veelzijdigheid van de polder te ontdekken. Daarnaast zijn er lezingen, creatieve workshops en activiteiten in het landschap.

Hoogtepunten uit het programma

Polderatelier – herfstvakantie-activiteit voor kinderen (8–12 jaar)
20 t/m 24 oktober 2025, 14.00–16.00 uur
Maak je eigen polderkunstwerk, geïnspireerd door het landschap.

Wij en het Water – lezing door Prof. Dr. Lotte Jensen
26 oktober 2025, 14.30–15.30 uur
Over rampen, veerkracht en saamhorigheid in de Nederlandse cultuur.

Nachtelijke boottocht door de Kalverpolder
25 oktober 2025, vanaf 20.00 uur
Vaar in het donker door de eeuwenoude Kalverpolder tijdens de Nacht van de Nacht.

Praktische informatie
Wanneer: 16 oktober 2025 t/m 3 mei 2026
Locatie: Zaans Museum, Zaanse Schans
Toegang: met entreebewijs Zaans Museum
Meer informatie & tickets: www.zaansmuseum.nl/polderen

Reis slim naar de Zaanse Schans

In verband met beperkte parkeergelegenheid op de Zaanse Schans en in de omgeving adviseren wij u om gebruik te maken van het openbaar vervoer.

U kunt gebruikmaken van:

  1. Buslijn 800/801 van Meerplus of de trein naar station Zaanse Schans.
  2. Komt u met de auto houdt dan rekening met wachttijden bij het parkeerterrein
  3. Maak gebruik van een P+R locatie.